FFH12723 Female Header 1.27mm Double Row (SMT)
ViewProduct Specification
Export Page to PDF
Specification
Female Header 1.27mm 180°Vertical Double Row 100Circuits(SMT) Female Header 1.27mm 180°Vertical Double Row 100Circuits(SMT) Female Header 1.27mm ,Double row ,100Circuits ,180° Vertical(SMT) ,10μ" ,LCP Female Header 1.27mm ,Double row ,10Circuits ,180° Vertical(SMT) ,PA6T Female Header 1.27mm ,Double row ,10Circuits ,180° Vertical(SMT) ,PA6T Female Header 1.27mm ,Double row ,14Circuits ,180° Vertical(SMT) ,PA6T Female Header 1.27mm ,Double row ,18Circuits ,180° Vertical(SMT) ,PA6T Female Header 1.27mm 180°Vertical Double Row 20Circuits(SMT) Female Header 1.27mm ,Double row ,20Circuits ,180° Vertical(SMT) , ,PA6T Female Header 1.27mm ,Double row ,20Circuits ,180° Vertical(SMT) ,1μ" ,PA6T Female Header 1.27mm ,Double row ,20Circuits ,180° Vertical(SMT) ,1μ" ,PA6T Female Header 1.27mm ,Double row ,24Circuits ,180° Vertical(SMT) ,PA6T Female Header 1.27mm ,Double row ,30Circuits ,180° Vertical(SMT) ,PA6T Female Header 1.27mm ,Double row ,36Circuits ,180° Vertical(SMT) ,PA6T Female Header 1.27mm 180°Vertical Double Row 40Circuits(SMT) Female Header 1.27mm ,Double row ,40Circuits ,180° Vertical(SMT) ,10μ" ,LCP Female Header 1.27mm ,Double row ,60Circuits ,180° Vertical(SMT) ,PA6T Female Header 1.27mm ,Double row ,60Circuits ,180° Vertical(SMT) ,10μ" ,LCP Female Header 1.27mm ,Double row ,80Circuits ,180° Vertical(SMT),Gold flash,PA6T Female Header 1.27mm ,Double row ,80Circuits ,180° Vertical(SMT) ,10μ" ,LCP
Product Specification
Category
Category Female header-PCB socket Pitch:1.27mm (SMT)
Pitch 1.27mm
Entry Angle 180° Vertical
Color - Resin Black
Electrical
Current - Maximum per Contact 1.00A
Voltage - Maximum 250V
Contact Resistance 20 mΩ Max
Insulation Resistance 1000 MΩ Min
Withstanding Voltage 500V AC r.m.s
Temperature Range operating -40ºC~+85ºC
Material and Plating
Material-Metal Phosphor Bronze
Material - Plating Mating Gold
Material - Plating Termination Gold/Tin
Material - Resin PA6T UL94V-0
Sales Drawings
x
{{concat.title}}Product:{{concat.code}}
Content{{concat.content}}
EnquireTXGA
Relevant Products